Екологія

(Оголошення про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля)

НОВИНИ

Спалювати суху рослинність та сміття – заборонено!

Держенергонагляд вкотре звертається до громадян з проханням не спалювати опале листя, суху траву та побутове сміття. Такі дії не тільки шкодять довкіллю, а й несуть загрозу об’єктам енергетичної інфраструктури, що можуть бути пошкоджені внаслідок умисного підпалу сухостою або сміття та можуть призвести до пожежі.
   Як свідчать статистичні дані, основною причиною виникнення пожеж на відкритих територіях є саме людський фактор. Так, лише 08 квітня 2020 року співробітники Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі – ДСНС) зафіксували 541 випадок загорянь на відкритих територіях та у природних екосистемах. Вогонь охопив 703 гектари землі. Всього з початку 2020 року виявлено 15 491 випадків загорянь, що знищило 17 914 гектарів екосистем.
   Для прикладу, 06 квітня 2020 року співробітники ДСНС тільки на Кіровоградщині 14 разів ліквідовували пожежі, що виникли внаслідок спалення сухої рослинності та сміття. Випадки зафіксовано у Добровеличківському, Бобринецькому, Знам’янському, Новомиргородському, Кропивницькому, Голованівському, Онуфріївському, Олександрійському, Вільшанському районах та у м. Кропивницький. Загальна площа загорянь склала близько 6 га.
   Того ж дня рятувальники Миколаївщини загасили 11 підпалів сухостою в області. Пожежі хвойної підстилки виникли у Лісовому господарстві Прибузького лісництва у Вознесенського районі на площі 400 м кв та у Балабанівському лісовому урочищі м. Миколаєва на площі 20 м кв. Їх спричинив навмисний підпал. Не обійшлось і без випалювання сухої трави, сміття, чагарників та очерету, що стались у Новоодеському, Вітовському, Казанківському, Очаківському, Доманівському районах області та у м. Миколаєві. Площа від пожеж, спровокованих ймовірно необережним поводженням з вогнем та підпалом, склала понад 21 га.
  

 Нагадуємо! Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне випалювання сухої рослинності передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, на громадян накладається штраф від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
   Крім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом. Таке правопорушення карається штрафом від 5 100 грн до 8 500 грн, обмеженням волі на строк від 2 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.
   Як повідомлялось раніше, не можна розводити багаття поблизу енергетичних об’єктів, особливо під повітряними лініями електропередачі. Від неконтрольованого вогню провід лінії електропередачі може обірватися, створюючи небезпеку ураження електричним струмом тих, хто знаходиться під ним.
   Якщо ви стали свідком пожежі, обов’язково зверніться до правоохоронних органів та ДСНС.
   Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків та матеріальних збитків. Закликаємо громадян відповідально ставитись до природи. Бережіть власне життя, здоров’я та довкілля!
   Довідково:
   За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, ліквідація таких пожеж відрізняється від інших тривалістю та потенційною можливістю збільшення масштабів. Для їх гасіння потрібно залучати значну кількість рятувальних сил, пального і спецтехніки на тривалий термін. Адже на відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4 км на годину, а у вітряну – до 30. Висота полум’я сягає 2 м, а при сильному вітрові з різкими змінами напрямку та швидкості, розмір таких пожеж протягом 15-30 хвилин збільшується в 2-3 рази.

Офіційний вебсайт Держенергонагляду: https://sies.gov.ua/

Останнім часом на території України почастішали випадки розпилення подразнюючих хімічних речовин(аерозолів, порошків, рідин) у навчальних закладах, що супроводжується істотним погіршенням стану здоров’я учнів та викладачів.

Ознаки хімічного отруєння:
   -різкий біль у грудях;
   -сухий кашель;
   -нудота;
   -порушення координації рухів;
   -різь в очах та слиновиділення;
   -при ураженні хлором – задуха;
   -при ураженні аміаком – прискорене серцебиття, нежить.
 
   Працівники Броварського РУ ГУ ДСНС України у Київській області нагадують та надують інструкцію вчителям, учням та студентам щодо поведінки та дій у разі розпилення подразнюючих речовин у навальних закладах:
   -при одержанні повідомлення про викид (розлив) в атмосферу небезпечної хімічної речовини далі-(НХР) уникайте паніки;
   – надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання та найпростіші засоби захисту шкіри;
   – по можливості негайно залиште зону хімічного забруднення;
   – виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру;
   – при підозрі на ураження НХР уникайте будь-яких фізичних навантажень, необхідно пити велику кількість рідини ( чай, молоко, сік, вода) та звернутися до медичного закладу;
   – вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг, ретельно вимийте очі, ніс та рот, по можливості прийміть душ.
 
   Запам’ятайте! Перша медична допомога ураженим НХР в осередку хімічного ураження полягає у захисті органів дихання, видаленні та знезараженні стійких НХР на шкірі, слизових оболонках очей, на одязі та негайній евакуації за межі зараженої зони. При отруєнні хлором необхідно винести потерпілого із зони зараження. При зупинці дихання – зробити штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити 2% розчином питної соди або водою. При отруєнні аміаком треба винести потерпілого із зони зараження, шкіру, рот, ніс промити водою. В очі закапати по дві-три краплі 30% альбуциду, в ніс – оливкове масло. 
 
   При необхідності відправити потерпілого до медичного закладу.
 
   У сучасному бурхливому швидкоплинному бутті, переповненому всілякими ризиками, ніхто не застрахований від впливу небезпечних хімічних речовин, екстремальних подій, особливо діти.
 
   То ж звертаємо увагу педагогічних працівників і батьків:
   – проводьте бесіди щодо небезпеки хімічних речовин;
   – забороняйте дітям брати до рук невідомі предмети, ємності, ампули тощо;
   – частіше спілкуйтесь з дітьми, звертайте увагу на зміни у їх поведінці, не стійте осторонь їхніх питань і проблем.

Бережімо ліс від вогню!

Відомо, що улюбленим місцем відпочинку городян є ліс. Проте, вирвавшись із міцних обіймів міста на волю, людина поводиться як варвар: нищить природу, засмічує довкілля, а найнебезпечніше – не дотримується правил пожежної безпеки, що інколи призводить до тяжких наслідків. 
   Основною причиною лісових пожеж є порушення населенням вимог пожежної безпеки в лісах, а працівниками агрогосподарств – заходів пожежної безпеки під час проведення сільськогосподарських робіт. 
   Тому, щоб не трапилось біди, запам’ятайте: у лісі не можна кидати в траву чи на землю недопалки, бавитись сірниками, користуватись легкозаймистими горючими матеріалами. 
   Перш ніж розпалити багаття, необхідно вибрати відповідне місце біля річки або водойми, вирити неглибоку ямку і в ній розкласти вогнище. Місце для багаття можна також обкопати чи обкласти камінцями. 
   Пам’ятайте: 
– вогнище не повинно бути занадто великим: полум’я може пошкодити розташовані поблизу дерева та кущі; 
– забороняється розкладати багаття під деревами та поблизу високої сухої трави, бо це може призвести до пожежі. 
   Але, якщо пожежа все-таки виникла, ви можете загасити її водою, засипати землею чи піском або збивати полум’я за допомогою широких гілок з листям. Якщо пожежа набуває значного розвитку, то необхідно повідомити Держлісгосп або зателефонувати в пожежно-рятувальну службу за тел. 101.

Пам'ятайте!!!

Спалювання сухої трави та пожежі, спричинені безконтрольністю цього процесу, набувають дедалі загрозливіших масштабів.
   Під час горіння разом із травою, сухостоєм та опалим листям пошкоджується й верхній гумусний шар, який відповідає за родючість землі. Отже, користі від спалювання немає жодної, а от шкоди – більш ніж достатньо. Взяти хоча б той аргумент, що пожежні автомобілі, які сьогодні мчать на виклики гасять траву за кошти платників податків. Тобто за наші з вами кревні гроші. А чого ми тоді її випалюємо?

Заповідні території

Природні ресурси Броварського району багаті та різноманітні. На території району знаходяться землі Семиполківського лісництва, Київського лісгоспзагу, частина Бориспільского лісництва, Бориспільского лісгоспу, Вище Дубечанського лісгоспу, Державна резиденція “Залісся”, Дарницьке лісопаркове господарство. Крім того, в районі налічується 345 га лісу, підпорядкованого Ніжинській дистанції лісозахисних насаджень.
Водні ресурси району представлені річками: Десна, Десенка, Любич, Трубіж, Красилівка, Смолянка, Басанка, Слуков, а також невеличкими озерами та копанками в кількості до 100 штук. 
На основі наукового обгрунтування міжвідомчої комплексної лабораторії наукових основ заповідної справи АН України та Мінприроди України були внесені пропозиції та створені заповідні території :
 
Ландшафтний заказник загальнодержавного значення “Калитянська дача” на площі 1162 га лісів Семиполківського лісництва об’єднання “Київліс”. Заказник цінний у науковому відношенні як природний комплекс з малопоширеними угрупуваннями широколистяних лісів характерними для півдня Полісся, а також низинних трав’яних боліт, де ростуть типові та рідкісні рослини, місцезнаходження значної кількості диких тварин, в тому числі занесених до Червоної книги України: 
 • лосів – 12,
 • кабанів – 42,
 • косуль – 23,
 • борсуків – 22,
 • бобрів – 36 та інші популяції диких тварин.

Ботанічний заказник обласного значення “Великівське болото” площею 773,0 га на землях Заліського лісомисливського господарства ( нині Державна резиденція “Залісся”). Заказник розміщується в одній із стариць р. Десна, є одним із своєрідних полігонів, де припинена меліорація і біологічні екосистеми набувають природного стану. Тут створюються умови для концентрації та відтворення цінних представників мисливської фауни, видів, занесених до «Червоної книги України»: видра, норка, журавель сірий, лелека чорний.
В лісових масивах Державної резиденції “Залісся” перебуває в природному стані значна кількість мисливської фауни: 

 • олень благородний – 487,
 • олень плямистий – 447,
 • косуля – 142,
 • лань – 103,
 • кабан – 187,
 • зубр – 14,
 • бобер – 21.

Ботанічний заказник місцевого значення “Оврамівсько-Івашківській” на площі 19,0 га в адмінмежах Русанівської сільської ради – комплекс лісів, які добре збережені в природному стані, місцезростання лісової лілії, яка занесена до “Червоної книги України”.